2017.07.24 - Unijne pieniądze na odnowę miejsc rekreacji i wypoczynku w Małopolsce zachodniej

Blisko 20 mln zł trafi do Małopolski zachodniej na modernizację istniejących już kąpielisk i parków oraz budowę nowych kompleksów rekreacyjno-sportowych. Pieniądze pochodzą z funduszy europejskich.

Z największego dofinansowania cieszą się w Trzebini, Wadowicach, Oświęcimiu i Chełmku.

Ponad 4,73 mln zł zdobyła Trzebinia na odnowienie otoczenia zalewu Chechło, jednego z najpopularniejszych otwartych kąpielisk w naszej części regionu. W planie jest budowa m.in. basenu z tarasami, ścieżki zdrowia z przyrządami do ćwiczeń, boisk do siatkówki i badmintona, placów zabaw dla dzieci, wieży widokowej i hangaru na łodzie. – To ważna inwestycja dla całego regionu – zaznacza Jarosław Okoczuk, wiceburmistrz Trze­bini. W projekt zaangażowane są również: gmina Chrzanów, powiat chrzanowski i Zwią­­­zek Międzygminny „Gospodarka Komunalna” w Chrza­nowie. Całkowity koszt to 8 mln zł. Mieszkańcy Trzebini, Chrzanowa i ich goście będą mogli korzystać z nowych atrakcji za dwa lata.

Z dofinansowania w wysokości ponad 3,45 mln zł cieszą się w Wadowicach. Pieniądze zostaną przeznaczone na modernizację parku miejskiego. Projekt przewiduje m.in. budowę siłowni zewnętrznej, ścianek wspinaczkowych i placów zabaw dla dzieci. Burmistrz Mateusz Klinowski zapowiada, że prace zakończą się przed końcem 2018 roku.

Oświęcim z kolei dostał 2,25 mln zł na utworzenie Parku Pojednania Narodów w rejonie ul. Kamieniec i w sąsiedztwie Soły. Kiedyś było tam komunalne wysypisko śmieci. Na obszarze ok. 14 ha będą tereny do wypoczynku i rekreacji oraz miejsce pod camping. W nowym parku mają być również organizowane przedstawienia, spotkania, seanse letniego kina, festiwale. – O tych planach mówiło się już 10 lat temu. Może teraz doczekamy się realizacji? – zauważa Barbara Luks ze znajdującego się po sąsiedzku hotelu „Kamieniec”. Nie ukrywa, że spodziewa się w związku z tym większej liczby gości. Zadowoleni są również zwolennicy czynnego wypoczynku. – Są dni, szczególnie w weekendy, że na bulwarach jest już bardzo ciasno od osób jeżdżących na rowerach, rolkach i spacerowiczów. Taki nowy teren do rekreacji jest na pewno potrzebny – uważa Grzegorz Cudek, mieszkaniec Oświęcimia. Park ma być oddany w 2019 roku. Ma kosztować 3,3 mln zł.

W Chełmku z pomocą unijnych funduszy chcą wybudować „wyspę”, w pobliżu stadionu i hali sportowej, czyli miejskie centrum turystyki i rekreacji z kąpieliskiem pod chmurką. Będą tam: duży basen, brodzik, zjeżdżalnie i plaża. Cały koszt tego przedsięwzięcia to 8,5 mln zł. Chełmek dostał dofinansowanie w wysokości 2,25 mln zł. – Zapowiada się bardzo atrakcyjnie. Już nie mogę doczekać się otwarcia – mówi Michał Krawczyk, młody mieszkaniec Chełmka. Władze gminne zapowiadają, że kąpielisko może być gotowe przed sezonem letnim w 2019 roku.

Inne projekty - W ramach programu podniesienia atrakcyjności turystycznej Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego przyznał dofinansowanie na realizację jeszcze czterech innych projektów w Małopolsce zachodniej. Wśród nich są Kęty, które mogą liczyć na wsparcie w wysokości 1 ponad mln zł na odnowienie terenów rekreacyjnych przy ul. Sobieskiego, obejmujących korty oraz boiska do siatkówki i koszykówki.

Z kolei Wolbrom otrzyma 760 tys. zł na modernizację kąpieliska miejskiego. Nowy kompleks rekreacyjny z unijnym wsparciem w wysokości 700 tys. zł powstanie także w Dąbrówce (gm. Stryszów). Ponadto w podziale środków znalazł się ośrodek Czarny Groń w gminie Andrychów. Prywatny inwestor uzyskał 4,54 mln zł na budowę m.in. centrów rowerowych i wodnych - Łącznie w całej Małopolsce ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego zrealizowanych zostanie 38 projektów. W sumie zarząd województwa przeznaczył na ten cel 68,8 mln złotych.

Czytaj więcej: http://www.gazetakrakowska.pl